(PantherMedia / Scanpix)
Jaga:     
Eesti naine | Ilu ja mood | Ilublogi

6 märki ära tundmaks, et su nahk vananeb enneaegselt ja vajab kiiret hooldust

Vananemisega seoses rakkude taastootmine aeglustub, nahk kaotab kollageeni vähesuse tõttu elastsuse ja tekivad kortsud. Lisaks paratamatutele protsessidele organismis leidub ent harjumusi, mis põhjustavad naha vananemise ilminguid juba siis, mil neid saaks ometi veel vältida.

1. Joonekesed ja kortsukesed.

Reeglina ilmnevad esimesed kortsukesed 40.eluaasta künnisel ja see on loomulik. Kui naha kuivusest tingitud joonekesed tekivad oluliselt varem, võivad nende põhjuseks olla senise elu jooksul lugematud päikese käes (iseäranis ilma kaitsekreemita!) peesitatud tunnid. Päikesest põhjustatud kortsud on lühikesed ja sügavad. Esimesed tulevad silmade ümbrusse, seejärel suu ümber, siis mujale.

2. Pigmendilaigud.

Pruunikad pigmendi- või maksalaigud on samuti üks naha vananemise märkidest. Pigmendilaigud tekivad melaniinist, täpsemini selle liigtootmisest teatud nahapiirkonnas. Melanotsüüdid ehk pigmendirakud paiknevad marrasknahas (kõige ülemises nahakihis) ja nende funktsioon on naha kaitsmine päikesepõletuse eest. Mida rohkem me päikese käes viibime, seda enam melaniin naha pinnale tõuseb ja nahk jumekamaks muutub. Ka maksalaigud tekivad peamiselt kohtadesse, mis on avatud päikesele: nägu, dekoltee, käed ja sääred. Sagedamini tekib selliseid laike heleda nahaga inimestel, aga mitte ainult. Maksalaikude teke on soodustatud, kui nahk on mitmeid kordi päikesepõletusi saanud, eriti täiskasvanueas.

3. Nahk on jumetu.

Tavaliselt uuendavad naharakud end ise. Vananedes see protsess küll aeglustub ning surnud naharakud kogunevad nahapinnale, mille tulemusena nahk oma sära kaotab. Abiks võivad olla regulaarsed naha koorimised ning sära lisavad seerumid-kreemid.

4. Huulte õhenemine.

Umbes 25-aastaselt hakkab inimese organism iga aasta naturaalset kollageeni kaotama, kuni väsib selle tootmisest täiesti 45-nda eluaasta paiku. Seeläbi väheneb märgatavalt naha võime niiskust säilitada ning kollageen ei suuda enam endasse imeda ja säilitada samasugust veehulka nagu varem. Pahatihti paistab see välja jumetuks ja õhukeseks muutunud huultelt, mida pole harjutud päikese käes SPF-faktoriga huulepulgaga kaitsma.

5. Pikisuunalised kortsukesed suu ümber.

Kuhu ja millal kortsukesed tekivad, sõltub mõistagi ka geenidest, kuid lisaks liigsele päikesevõtule soodustavad pikikortsukesi huulte ümber suitsetamine ja koguni kõrrega joomine. Huuleümbruse pikikortsud on tüütud iseäranis huuli värvides, kuna värv kipub kergesti üle ääre kortsukestesse valguma ning meiki rikkuma. Mõningast abi võib leida huulepliiatsi kasutamisest.

6. Kortsuline dekoltee.

Lisaks käenahale paljastab vanust rinnaesine. Nimelt see piirkond saab – ka väljaspool rannas päevitamist – palju päikest ning kui päikesekaitsekreemiga pole viitsitud jännata, pole ime, kui dekolteele väikesed joonekesed ja kortsukesed tekivad. Lisateguriks on siingi suitsetamine, mis pärsib muidu nahka sileda ja tervena hoidvat verevarustust.

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid