(PantherMedia / Scanpix)
Jaga:     
Varia

Lugeja küsib: kuu keskel raha otsas! Mida teha? (8)

Mind ajab iga kord vihale, kui loen uudiseid Eesti keskmisest palgast. See on praegu üle 1200 euro brutos? Kes sellist raha saab?! Olen kõrgharidusega, aga töötan „pehmel“ ametikohal – tegelen laste huviharidusega. Minu parimate sõbrannade seas on väga tublisid õpetajaid, sotsiaaltöötajaid, toimetajaid… Kõigi palgad on tunduvalt alla selle „keskmise“, kuigi kõik teevad täiskohaga tööd – ja olulist tööd! Mind ajab ahastama see tunne, kui kuu 20. kuupäevaks on arvel alla saja euro. Ma ei larista, käin tavalistes toidupoodides ja ostan riideid sekkaritest. Lõunasöögi võtan kodust tööle kaasa. Tahaksin tunda ennast ka nagu inimene, aga minu palk pole aastaid tõusnud. Kas peaksin minema hoopis IT-d õppima, et normaalselt ära elada?

6 kommentaari

R
Riina  /   12:29, 27. sept 2017
Tean, mida tunned. See on põhjus, miks ma töökohta vahetasin- lihtsalt üle viskas iga kuu lõpus sentide lugemine, kuigi ma elasin samuti säästlikult. Töökoht oli korralik, koormus ja vastutus suur, aga kätte sain 600 EUR, Tallinnas, tuntud päevalehe toimetuses...Soovitus nr 1: Ära alahinda ennast, ehk siis asu kohe uut tööd otsima, tee CV korda ja atraktiivseks, lisa pilt, naeratav, elurõõmus. Pane oma kogemused ja tugevused kirja jne. Kui vestlusele kutsutakse, pane palgasooviks piisavalt suur nr, millest niikuinii alla kaubeldakse, et sina ise jääksid plussi! Inimesed kurdavad tihti, kuid ise neid samme ei astu, et reaalselt leida uus ja parem töö. Kurta on lihtne, kuid, kui ise ka oled astunud samme olukorra muutmiseks, on ka lootus, et tunneli lõpus hakkab valgus paistma. Kui me ei tee ise selleks, on selge, et keegi kandikul pakkuma ei tule. Kuna hea töö leidmine võtab aega, siis tulebki sellega kohe alustada ning igapäevaselt tegeleda. 2. Kuna toit on väga kallis, saab turul käies väga palju kokku hoida ja ise süüa teha. Keskturul käin ise. Mine vaata, tutvu hindadega :) Korraliku hakkliha kg on poole soodsam, kui pakk viinereid (300g), keskmiselt 1.90 on kg hind. Hakklihast saab aga teha kotlette, pikka poissi, kastet jne. Samuti on turul väga palju sama kuupäevaga kaupa, mis tegelikult veel mitu päeva kõlbab, sentide eest! Kuigi mina leidsin hea töökoha ja teenin paarsada EUR rohkem, ostan toitu ikka turult :)
N
nõus  /   13:20, 27. sept 2017
Riinaga. Pole ikka mõtet minna ITd õppima, kui tegelikult selle vastu huvi, ega teadmisi ei ole. Enda sisse tuleb vaadata ja enda tugevused/kogemused enda kasuks tööle panna! Ei ole vaja kaugele minna, vaata enda nina ette :) Oled 45 aastane- suurepärane, see on sinu tugevus, sest sul on kogemused ning stabiilsus (s.t ei jää aastakese pärast dekreeti, ega teata üheö päeval, et lähed laia ilma rändama, nagu paljud 20 aastased seda ju teevad tööandjatele...)! Mittesuitsetaja- jälle sinu tugevus, pane kirja! Keegi ei soovi palgata inimest, kes iga natukese aja tagant suitsupausile jookseb ja kusagil suitsunurgas klatsib, halvast hingeõhust rääkimata. Oskad vene keelt- jälle suur tugevus, sest suurem % noori seda ei oska, ega saa aru, v.a, kellel 1 vanematest on venelane. Näiteks meie kontoris, kus on pea 30 töötajat, oskab vene keelt vaid 2 inimest, kellest on väga suur abi! Meil palju tellijaid venemaalt viimasel ajal. Poleks vene keele oskajaid, ei saaks me neist e-mailidest midagi aru ning peaksime lisaks kulutama tõlketeenusele. Leia üles oma tugevused ning enesekindlus. Sa leiad hea töö, usu mind! Edu!
M
Marlem  /   15:14, 27. sept 2017
Kurb...see on nii tuttav tunne..Aga ega ITi inimesed ka nii kergelt kohta leia ja kui ei huvita see ala...ei soovita..
H
hmm  /   10:15, 28. sept 2017
Väga õige, otseselt ei pea huvitama, aga KINDLASTI pead sellest teadma ja teadma peab PALJU, isegi väga palju.Suurim ideaal on see, kui asi huvi ka pakub.
H
hmm  /   10:16, 28. sept 2017
Ja muidugi see teine asi ka, et sellele alale tööd leida on peaaegu võimatu, 10 aastat tagasi oli seis parem, nagu kõvasti parem.Hetkel tahaks iga teine IT spets olla.
A
agõ  /   15:50, 27. sept 2017
See pole raha otsas, vaid silmanägemine kadus.
S
Sama siin  /   20:18, 27. sept 2017
Mina teen masina taga täiskohaga liinitööd. Ei saa samuti oma palgast endale ei hambaarsti, ei uusi riideid ega moodsamat mööblit lubada. Nõukaajal oli mul naine lastega kodus ja saime minu palgast korteri, korterisisustuse, riided ja toidu kogu perele.
T
Teadja  /   10:12, 28. sept 2017
IT-d võid õppima minna küll, sest sellega teenib NIIVÕRD lihtsalt töö eest SELLIST pappi, et sa ei kujuta ette ka (kui sa just metsik võhik arvutite vallas ei ole, siis on teine teema).Probleem on pigem selles, et kuhu sa tööle saad? Sul peab räigelt joppama, et kuhugi IT meheks või naiseks saada, sest neid on metsikult ja võin vihjata, et kui keegi saab, siis on ta suurima rõõmuga vähemalt 10 aastat seal samas asutuses, sest see on ilma naljata üks paremaid töid üldse hetkel (kui me poliitika ja suurte poekettide juhid välja jätame).

Loe ka neid lugusid