(PantherMedia / Scanpix)
Jaga:     
Tervis

Üksildus on sama tervistkahjustav kui suitsetada 15 sigaretti päevas (8)

Iseseisvus ning iseseisvalt toimetulek on väärt omadused, kuid proportsionaalselt liiga suurel määral tervisele kahjulikud, leiavad teadlased. Psühholoogide sõnul on oluline tunda ära üksindus ning seada prioriteediks inimsuhted, mida me oma ellu tegelikult vajame.

Uuring näitab, et näiteks ligi 70% üliõpilastest maadleb õppeaasta jooksul üksildusega. Demograafilised näitajad pole samuti rõõmustavad. Üheliikmeliste leibkondade arv on 2011. aasta rahvaloenduse põhjal Eestis 39,9%.

Üksinduse lõiv

Ajakirjas American Psychologist väitis psüholoogiaprofessor Julianne Holt-Lunstad, et sotsiaalsed sidemed peaksid olema rahvatervise prioriteet. Sotsiaalset sidusust seostatakse varajase surma vähendamisega kuni 50% ulatuses – liiga varajane alust lahkumine ongi üksilduse lõiv.

Üksildus on võrreldav 15 sigareti suitsetamisega ühes päevas, väidab Holt-Lunstad. Üksildus ületab alkoholitarbimise, füüsilise aktiivsuse puudumise, ülekaalulisuse ning õhusaastatusega kaasnevad riskid. Holt-Lunstad usub, et sotsiaalne isolatsioon ja üksildus pole olnud piisavalt tähelepanukesksed. Sotsiaalteadlased mõõdavad sotsiaalse isolatsiooni põhjustatud suremuse riski kolmest aspektist:

  • Strukturaalne – teiste inimeste puudumine või kohalolek
  • Funktsionaalne – suhete toime
  • Kvalitatiivne – suhete positiivsed või negatiivse aspektid

Kui sotsiaalne isolatsioon tähendab puudulikke suhteid, tähistab üksildus pigem seda, kuidas inimene tajub enda suhtes sotsiaalset tuge. Rahvastiku vananemisega on üksildus ja sotsiaalne isolatsioon kasvutendentsis.

Teiste inimeste seltsis viibimine vähendab meie stressihormooni ja kortisoolitaset, väidab kliinile psühholoog ja gerontoloog  Dr. Nasreen Khatri Rotmani instituudist Torontost. Sotsiaalsed sidemed on inimest kaitsvad, aidates meil kinni pidada tervislikest harjumustest, nautida ühiselt meeldivaid tegevusi ergutades nii füüsilist kui vaimset tervist, vältides sel moel negatiivseid käitumisharjumusi, nagu liigne telekavaatamine.

Psühholoog Holt Lunstad usub, et suure töö saaksid ära teha psühholoogid, hinnates patsientide üksildusega seotud riske ning võttes seda arvesse nende raviplaane koostades.

Üksildusest ülesaamiseks:

  • Tunne ära oma üksildus ning proovi mõista, millest täpsemalt see on tingitud
  • Tee kindlaks, kuidas muutuvad sotsiaalsed struktuurid sinu ümber selle üksilduse tekitavad
  • Sea inimestega suhtlemine omale peamiseks priorieediks
  • Planeeri sotsiaalseid elumuutusi, näiteks uude linna kolimine, uus töökoht, hobi
  • Toida regulaarselt oma suhtlust sõprade, lähedaste, naabritega

Allikas: CBCNews

8 kommentaari

P
peaaegu  /   12:22, 23. aug 2017
See on üks vähestest asjadest,mis kollaste veergude pärusmailt uskuda tasub. Emily White "Üksildus"---lugege.
T
tervisefriik  /   00:34, 24. aug 2017
täiesti mööda pandud. teised inimesed tekitavad palju probleeme. teiste inimeste peale ei või loota ja kindel olla, ainult iseenda peale võib. mida vähem inimesi, seda vähem probleeme tekib. mida rohkem inimesi, seda rohkem tuleb enda närve kulutada, et teiste poolt põhjustatud jamadest läbi närida. paljud inimesed on ka nagu energiavampiirid, nendega suheldes tunned, kuidas energiast tühjaks imetakse ja päeva lõpuks oled nagu tühi jahukott.
Ü
üksik  /   07:40, 24. aug 2017
Üksilduse vastu aitab delfis/ohtulehe kommentaariumis trollimine ja snowflakede triggerdamine. Kahjuks viimasel ajal kommentaare hakatud kustutama ja eelmodereerima ning seega seesugune ravi jäänud poolikuks
O
ok  /   10:47, 24. aug 2017
Töökohamuutus ja kolimine aitavad? Et lähen uude kohta, kus ma kedagi ei tunne, võimalik et pere ja sõbrad jäävad maha... ja see peaks aitama üksinduse vastu?
S
Supermarket  /   13:48, 28. aug 2017
Kui keegi ütleks, kus see kaubanduskeskus või hulgiladu asub, kust toredaid, mõistvadi ja toetavaid sõpru- kaaslasi oma ellu tuua, siis lendaks kohe peale. Üldjuhul taanduvad kõik (isegi peresuhted) varem või hiljem egovõitlusele ja lõpuks leiad, et üksi on lihtsam. Nõustun 100 % tervisefriigiga !
N
Nirr  /   17:35, 29. aug 2017
Naudin ja mõnutlen tihti oma üksi olemises. Kuid samas tean, et kohe siinsamas, kõrval, on mulle tähtsad ja lähedased inimesed. Kui aga neid poleks, siis oleksin tõesti ÜKSI ning kannataks kindlasti väga üksiolemise all.
A
Ave  /   21:24, 28. sept 2017
See on veel hullem kui .halko
N
Naine 48  /   16:13, 21. nov 2017
Mis jutt see on? Uksinda on vaga hea olla. Kaotasin õnnetuse labi 22 a tagasi oma pere.Lein sai leinatud ja elu tõesti laheb edasi.viimased 10 aastat tahangi olla omaette. Reisin palju .Pole vaja kuulata, et koik on kallis ja elu vilets. On riike , kus elu on tõesti vilets..

Loe ka neid lugusid