2
fotot
(Ivar Leidus, Wikipedia)
Jaga:     
Varia

Pärnade õitsemise aeg. Vaarikatee pärnaõitega ja teisi põnevaid tarkusi

Pärnad õitsevad ning nende lehedki on mesised, justkui lakiga kaetud. Kui sõrmega üle puulehe tõmmata, siis kleebib. Ka maapind puude all on justkui siirupist läikiv ja paneb kingatallad naksuma. Kas pärnad tõesti lausa tilguvad meest?
See lehemesi on lehetäide eritis. Lehetäisid meelitab ligi pärna leheneste (kõige rohkem eritavad seda vahtrad ja pärnad, aga ka kased, paplid, põdrakanep jt.) Lehetäisid lüpsvad teadupärast sipelgad. Kui aga aurumise vastu põuasemate ilmadega taimemahla rohkem toodetakse, siis ei jõua putukad seda kõike ära tarvitada. Pärnal elav lehetäi valmistab 25 milligrammi siirupit päevas – nii palju rohkem kui ta ise kaalub!

Kas teadsid, et...
* Kui Eestis kutsuvad maausulised pärnakuuks juunit, siis poola keeles on pärna järgi juuli lipiec, leedu keeles liepa, ukraina keeles липень, valgevene keeles ліпень.

* Eestis on pühapuudest 12 protsenti pärnad. Neist rohkem on ainult tammesid (24 protsenti valimist) ja mände (15 protsenti valimist).
Allikas: Vikipeedia

Valmistu talveks

Korja õisi, mis on äsja puhkenud ja värsked. Pärnaõieteed juuakse külmetushaiguste puhul higistama ajava vahendina.

*
Võta 1 spl õisi, vala neile 1 kl keeva vett, lase 20 min tõmmata. Joo 1-2 tassitäit korraga.

*

Veel parem on segada pärnaõisi võrdses koguses vaarikatega ja valmistada sellest tee. 1 kl keeva vee kohta võta 1 spl pärnaõite ja vaarikate segu, lase 20 min tõmmata, kurna, joo kuumalt 3-4 korda päevas pool klaasi korraga.

*

Pärnaõietee auru võib samuti hingamisteede haiguste korral sisse hingata. Angiini korral lisa teele 1 tl söögisoodat ja kurista sellega kurku, loputa suud. Pärnaõietee aitab ergutada ka neerude tegevust.
Allikas: Nõukogude Naine 1974/7

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid