(PantherMedia / Scanpix)
Jaga:     
Tervis

8 ehmatavat põhjust, miks varbavahe-plätusid kindlasti mitte kanda

Sooja suvise ilmaga on kõige lihtsam jalga torgata varbavahed – ehtsaimad suve tunnused-, et lipata nendega poodi, jalutama, kuhu iganes. Kuid ükski jalatervise ekspert seda teha ei lubaks. Siin on põhjused, miks peaksid varbavahesid kandma ainult rannas, basseini ääres ning treeningsaali duširuumis:

1.    Varbavahed paljastavad su jalad bakteritele, viirustele ja seeninfektsioonidele

Iga kord, kui su jalad saavad eriti mustaks ehk iga kord, kui sa kannad neid rahvahulgas, kattuvad nad tõenäoliselt kõiksugu eriti vastikute bakteritega, mis ärritavad nahka ja tekitavad põletikke. Väga lihtne on nakatuda bakteri või seenega, kui su nahal on kasvõi kõige väiksemgi mikrohaav, kas pediküürist või mõnest kergest kriimustusest, mida sa ise tähelegi pole pannud.

2.    Varbavahed muudavad su kohmakaks ja aeglaseks

Väikesed ribad, mis hoiavad sandaale su jalgade küljes, kasvatavad komistamise riski, samuti astud sa varbavahesid kandes hulga lühemaid samme, mis tähendab, et sinu liikumise tempo on tavalisest palju aeglasem.

3.    Varbavahed lõhuvad kandu

Kuna kanna ja maapinna vahel on kõigest õhuke vahtplasti riba, põrutavad su kannad vastu maad palju kõvemini kui muidu. Võid tunda põrutamisest tingitud valu, eriti, kui kannad varbavahesid pikema aja vältel. Kandade põrutamine võib tekitada tervisehädasid ka pikemas perspektiivis.

4.    Varbavahed tekitavad ville

Väike nahariba, mis ainsana hoiab sandaali jala küljes, hõõrub vastu sinu nahka iga kord kui astud taas ühe sammu. See ärritab nahka ja tekitab ville. Kui villid lõhkevad, on su nahk taas aldis nakatuma erinevate viiruste, bakterite ja seentega.

5.     Varbavahed võivad kahjustada varbaid igaveseks

Kui kannad varbavahesid, peavad su varbad tegema palju suurema töö, et hoida kinga jalas, mis võib aja vältel muuta su varba kuju kõveraks, tekitades kangust ja valu ning vajalikuks võib osutuda koguni lõikus. Kanna pigem sandaale, millel on ribad üle terve jala ning veel parem, kui on kinni ka kanna tagant, ning mis seetõttu seisavad palju paremini jalas.

6.    Varbavahed rikuvad rühti

Kõik ülimalt madalapõhjalised jalanõud, mis ei paindu koos jalatallaga, muudavad su biomehaanikat ning mõjutavad rühti.

7.    Varbavahed võivad tekitada valu

Juhul kui sul on lampjalad või kalduvus lampjalgsusele, peavad sinu jalavõlvid olema toetatud, et sinu põlved, puusad ja selg hoiaksid õigesti. Madala tallaga jalanõu puhul hoiab keha valesti ning liigesed on sunnitud kompenseerima vale kehahoidu. See võib põhjustada erinevaid hädasid ja valusid terves kehas, sealhulgas hüppeliiese põletikku, kannavalusid, seljavalusid.

8.    Varbavahed on valmistatud sageli toksilisest materjalist

Odavad varbavahed on enamasti tehtud materjalidest, mis on inimorganismile kahjulikud: lateksist (tekitab sageli allergiaid), BPAd sisaldavast plastikust (vähkitekitav ühend). Eelista naturaalseid matejale: nahk, kangas, kork jne.

Allikas: Cosmopolitan.com

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid