(PantherMedia / Scanpix)
Jaga:     
Suhted

Valusa lahkumineku 5 faasi, kuidas nendega toime tulla ning tugevana oma eluga edasi minna (4)

Lahkuminek kellestki, keda sa armastad, on väga valus. Unetud ööd, päevad täis valusaid mõtteid ning suutmatus katkenud suhtest lahti lasta ning oma eluga edasi minna.

Sa tahaksid unustada ja andestada, kuid pole selleks suuteline. Iga tänavanurk ja lausekatke meenutab sulle hetki möödunud suhtest ning sa oled võimeline igal hetkel nutma puhkema. Lõpuks tundub sulle, et oled kõigest üle saanud, kuid piisab vaid, et leiad tema pildi Facebookist või oma arvutist, kui sinu verre voogavad tugevad emotsioonid, mis matavad sind enda alla. Lahtilaskmine pole kunagi kerge ning on võrreldav leinaga.

Kurvastuse ja kaotuse viis faasi

Šveitsi psühhiaater, Elisabeth Kübler-Ross, on tutvustanud maailmale viit kaotusega toimetulemise faasi, leina ja armastussuhte katkemist saab siin võrdselt kõrvutada.

1.   Eitus: see pole võimalik

Esimene reaktsioon suhte katkemise puhul on faktide eitamine. See on sinu organismi kaitsereaktsioon valusate emotsioonide vastu. Sa proovid teeselda, et kõik on hästi, ehkki sisimas tead, et see pole tõsi. Kui oled selles faasis, peaksid keskenduma tõega toimetulemisele:

 • Meenuta endale igal hetkel, et asjaolud on muutunud
 • Lõpeta helistamine ja sõnumite saatmine
 • Luba endal nutta alati, kui tunned, et on valus
 • Veeda aega kellegagi, kes aitab sul mõista, et see suhe on tegelikult ka läbi.
 • Pea päevikut ja kirjuta sellesse iga päev, kuidas enda tunned.

2. Viha: kuidas ta sai seda mulle teha

Aja möödudes olukord selgineb ning sa tunned südamevalu. Vahel moondub valu vihaks: sa vajad kedagi, keda süüdistada sulle valu tekitamises, olgu see sinu armastatu või inimesed sinu ümber, saatus või ehk koguni sina ise. Ilmselt tead mõistusega isegi, et keegi pole süüdi, kuid sinu tunded vallutavad mõistuse hääle.

Sul tuleb püüda andestamise poole:

 • Tea, et teil mõlemal lasub vastutus lahkuminemise eest
 • Andesta endale kõik, kuna mitte keegi pole täiuslik
 • Mõista, et sa pole ainus, kellel on valus
 • Lepi, et sa pole hetkel oma parimas emotsionaalses vormis
 • Tee trenni – see juhib sinu tähelepanu kõrvale ning teeb sind vaimselt tugevamaks

3. Kauplemine: kas me ei võiks uuesti proovida

Kui tunned, et emotsioonid ajavad sind kuristikku, tekib paanika ning sa otsid võimalusi ellu jäämiseks. Sa oled valmis kõigeks, et olukorda ümber pöörata. Sa otsid kõikvõimalikke mooduseid, et teda tagasi võita, olgu siis läbi argumenteeritud vestluse või ähvarduste. Sa ei taha enam seda valu tunda.

Enamasti asjad siiski ei lähe nii nagu sa tahaksid. Sa peaksid hoopis proovima lahti lasta:

 • Väldi mõnda aega täielikult mistahes otsest kontakti
 • Väldi sotsiaalmeediat, kus võiksid tema pilte näha ning tema kohta infot saada
 • Veena ennast, et te ei astu enam uuesti suhtesse
 • Ära püüa teda enam kunagi tagasi võita
 • Proovi mõista, et oled piisavalt iseseisev ja tugev, et olla vallaline

4. Masendus: kõik on läbi

Kui sa lõpuks mõistad, et sinu võimuses pole teha midagi, mis suudaks muuta praegust olukorda, tekib masendus. Tunned end pidevalt väsinuna, apaatsena, vältides sõpru ja perekonda, kaotades isu täielikult, või süües liialt, tekivad unehäired. Lootusetus ei luba sul eluga edasi minna.

Keegi ei väida, et see on kerge, kuid sul tuleb end jõuga kokku võtta:

 • Ümbritse end positiivsete inimestega
 • Võta töölt puhkust
 • Räägi kellegagi, kes on valmis sindkuulama
 • Mine maale ja loodusesse
 • Kuula kurbi laule (kurbade laulude positiivne toime on teaduslikult tõestatud)

5. Leppimine: hea küll, ma proovin

Kui hakkad vaikselt leppima olukorraga, kuhu oled sattunud, oled tasapisi teel meelerahule. See veel ei tähenda, et suudaksid olla õnnelik, kuna oled veel leina viimases faasis, kuid sinu emotsioonid pole enam nii tugevad ning tunneli lõpus on näha juba valgust. Küll jõuad lõpuks ka koju.  

Mõned asjad võivad su tunded küll ootamatult taas lõkkele puhuda, kuid saad neid paljuski ka ennetada:

 • Pane käeulatusest eemale vanad fotod
 • Hoia eemale paikadest, mis võiksid kanda sind mälestustesse
 • Keskendu lahkumineku positiivsetele aspektidele
 • Ära suhtle temaga enne kui sa  pole päriselt valmis temaga sõber olema
 • Usu, et kõik saab korda ja  on vaid aja küsimus, millal see juhtub

Lahtilaskmine teeb meid tugevamaks

Muidugi me tahame igavest armastust ning inimest, kes oleks meie kõrval, mis iganes elu ette ei too. Me tahame hoida kinni. Kuid vahel teeb meid tugevamaks hoopis lahtilaskmine. Kui vaatad hiljem seljataha, imestad isegi, kui palju sa oled vahepeal suuremaks kasvanud.

Allikas: Lifehack.org

2 kommentaari

A
Aniitsirk  /   13:49, 19. juuli 2017
Jah kahjuks kogen seda igapäev ise ,kus mu mees leides endale amukese,kellega oldi üle poole aasta kallis salasuhtes,aga ikka veel ei lähe selle teise naise juurde ära .Sellisel juhul on see veel kõige valusam.
D
dr Aibolit  /   13:59, 19. juuli 2017
Ei ole need lahkuminekud ühti nii valusad. Kui sa juba mitmest halvast suhtest väljud, oled võitja sina sest sa oled sisemiselt tugev ja järgmiste suhetega ei ole sa enam nii nõrk. Ükski mees pole naise pisaraid väärt. Isiklikult võin öelda et olen vaid 1 kord elus nutnud aga olen eluga ka edasi läinud ja ei igatse taga vanu aegu ega unista exidest. Sillad tuleb põletada kui miski enam ei seo. See oleks veelgi tobedam end alandada ja paluda end tagasi võtta. Ei iial! Eneseuhkus loeb ka midagi. Milleks pisaraid valada, elu on elamiseks ja edasiminekuks. Minu ex suutis ikka toredasti üllatada, lihtsalt keeras ära, hakkas usklikuks ja kiitleb et tema boss on jumal. Ja las elab oma jumalaga edasi. Mul pole temaga enam mitte millestki rääkida, teemade arutelu on lõppenud. Ennemalt oli küll millest rääkida aga nüüd kui usu poole end keeras, on kõik. Ja mida ongi mul usuvennaga rääkida. Või loodab et ma hakkan ka usklikuks. No way!!! Ja soovitan teistele naistele ka, ärge nutke oma exmehi taga. Nad pole teie pisaraid välja teeninud. Tundke elust rõõmu ja naeratage, lõpetage põdemine. Mehed pole ilmast kadunud!!
U
usu vastu  /   17:55, 19. juuli 2017
minu ex aga narkomaaniks . . .
U
usu vastu  /   20:20, 19. juuli 2017
No nii see läheb, lahkuminek on mõnele mehepojakesele nii valus et hakkavad ära keerama. Irw

Loe ka neid lugusid