(PantherMedia / Scanpix)
Jaga:     
Tervis

Erik Orgu: "Vähem süües kaal ei lange." (23)

Arusaam, et „vähem süües kaotad kaalu“, on müüt. Loe, miks! Põhjus on selge – sa aeglustad oma ainevahetust ja see sinu kaalukaotuse teekonda ei toeta. Esiteks on tänaseks juba ka teaduslikult tõestatud, et see idee ei tööta.

Kui vähendad oma kaloreid kriitilise piirini, hakkab keha automaatselt puudujääki kompenseerima ja aeglustab ainevahetust.

Äärmuseni viidud kaloraaž võib töötada küll esimesel korral, kui seda proovid. Aga edasi toimib su keha täpselt vastupidi.

Mida rohkem dieeti pead, seda vähem need töötavad. Jõuad selleni, et toidukoguste piiramine ei tööta enam üldse. Sellisel juhul lõpetad seal, kust alustaksid ja enamasti kahjuks olulise lisakaaluga. Keha ei ole loll ega taha, et tema piitsutamisega niimoodi tegeletakse.

Ütleme, et sinu kaal on näljapiirini viidud dieeti pidades jäänud 85 kilo juurde ja see sind ei rahulda. Platoo. Aga alla sa rohkemvõtta ei suuda, kuigi ei söö peaaegu midagi. Kui üritad edasi, hakkab keha nõudma sellises koguses toite, nagu oleksid väga näljane. Õgid, ja tunned end pärast seda väga süüdi ja õnnetuna. Keha pole midagi valesti teinud, sina oled.

Kaalulangus vs rasvakadu

Mõnikord võid raamatutest lugeda, et võid kaotada 5-6 kilo kahe nädalaga ja see on kõigile kättesaadav tulemus, kui vaid oled piisavalt tubli. See on vale. Suures osas kaotad vett. Vett on kerge maha võtta. Kui Sind huvitab rasva põletamine, siis siin taga on see täiesti teine loogika.

Halvad toidud on tõesti olemas

Internetis võid lugeda väiteid, nagu „Pole olemas halbu toite. Lugema peab vaid kaloreid“, või „Pole olemas halbu toite – kõike võib süüa, kui sa ei liialda.”

Kaalualandamiseks ebasobivad toiduained on täiesti olemas. Ainult ettevõtted ja huvigrupid nende taga, kes toodavad karastusjooke, saiakesi ja magusaid jogurteid, sellest ei räägi. Kui sa oled minu blogi mõnda aega lugenud, tead, mida ma arvan suhkrust ja selle negatiivsest mõjust kaalu alandamise katsetele.

See on reaalsus, kuid toiduainetööstuse reklaamplakatid üritavad sind veenda muus(näiteks, nagu magusad hommikusöögikrõbinad oleksid tervislikud või šhokolaadi sisse uputatud müslibatoonid oleksid parimad vahepalad).

Kõige olulisem on see, mis rasvaraku sees toimub

Kui tahad rasvkudet vähendada, võiksid huvi tunda selle vastu, mis toimub rasvaraku sees. Kui vähendad kaloreid, ei toimu rasvarakus midagi erilist – laias laastus jääb see endiseks. Kui vähendad suhkru kogust, vähendad ka insuliinitaset ning see juba mõjutab rasvarakku ennast ka. Insuliin kontrollib rasvarakke nii, et suhkrust loobumisega lubad oma kehal kaalust alla võtma hakata. Rasvarakud ei hoia enam oma talletatud energiat kinni.

Seega: kui sa ei anna oma kehale valget suhkrut, langetad insuliinitaset. See sunnib keha energia saamiseks rasvu põletama. See on ju see, mida tahad, eks!

Loodan, et nüüd mõistad, miks  vähem söömine ei tähenda tingimata, et sa pikemas perspektiivis kaalus alla peaksid võtma. Rasvaga päriselt võitlemiseks peaksid langetama insuliinitaset ja seda saad sa teha ainult nii, kui loobud valgest suhkrust. 

Loe lisaks Erik Orgu blogist

12 kommentaari

J
jaanus peet  /   10:55, 17. juuli 2017
Mitte päris õige, mitte täiesti vale, akadeemik Orgu. Loe ja hari end veel veidi ja tõsisematest allikatest kui Men's Health
P
praegu  /   11:13, 17. juuli 2017
Buhenwald´is pakse polnud.
X
Xcxvbn  /   11:45, 17. juuli 2017
A tead miks? Paksud surid enne maha kui nad jõudsid alla võtta. Ellu jäid need, kes olid niigi harjunud suht madala kalorihulgaga toime tulem ja nende organismile ei olnud järsku taolistesse ekstreemtingimustesse sattumine nii suur shokk. Ja isegi need, kes sealt eluga pääsesid, kannatasid terve ylejäänud elu raskete terviserikete all. Nii et koonduslaagri võrdlus on antud teemas pehmelt väljendudes kohatu.
V
vastupidi  /   10:09, 19. juuli 2017
paksud jäid ellu,algul kaotasid kaalu ja pärast nälgisid,kõhnad surid kohe,sest rasvatagavara polnud
P
peet  /   13:14, 17. juuli 2017
lõpeta see Buchenwaldi teema. See praeguse toidukülluse juure ei toimi
  /   11:41, 17. juuli 2017
vaata, kui huvitav? minul millegipärast langeb.
K
ka minul  /   12:42, 17. juuli 2017
kehakaal hakkab kohe langema, kui söön vähem.Jõuluaal, kui saab palju pugida, jällegi kaal tõuseb.Midagi imelikku on vist minuga lahti?
T
Toidu, Tark  /   11:43, 17. juuli 2017
Mina olin seni ülimalt ekslikul arvamisel, et liige kehakaal läheb suust sisse ehk siis on tingitud liigsest toitumisest. Häbi mul olgu, et nii harimatu olen olnud ega tea superdieetidest tuhkagi!
J
jah  /   12:44, 17. juuli 2017
kui sööd vähem ja kaal langeb, siis nüüd tead, tänu orgule, et see pole tegelikult tõsi.Tegemist on katkise kaalu või silmapettega ja kui riided jäävad suureks, siis on nad lihtsalt välja veninud
H
hm  /   12:49, 17. juuli 2017
Vot täpselt! Normaalkaalus olev inimene peab vormi saavutamiseks trenni tegema. Aga kui tugevalt ülekaaluline mugib samamoodi edasi, siis ei aita mitte miski, peale toidukoguste vähendamise ja toitude muutmine.
Kui korpulentne madam sööb endiselt paki komme päevas, mõned peotäied rosinaid, pähkleid, kolm kreemisaia, kausike jäätist, 5 viineripirukat, kausike suppi, korralik praad, siis pole korpulentsuse vähenemisest märkigi
T
Tom  /   19:33, 18. juuli 2017
Voldemar Kuslap on hästi öelnud - tema endale hammastega hauda ei kaeva. :)
L
Langeb langeb  /   11:46, 17. juuli 2017
Langeb..ja kuidas veel..fataalsete tulemusteni.
K
kaalulangetaja  /   12:52, 17. juuli 2017
Vähem süües kaal kohe kindlasti langeb,proovitud ja loogiline!
T
to kaalulangetaja  /   17:22, 17. juuli 2017
Ta ju ütlebki, et alguses langeb. Mina sain ka 82 kilo peale, aga nüüd edasi võiks vist ka söömata olla, kuid ei lange midagi. Söön suppe (juurviljadest) ning rukkileiba. Hommikul putru ja kodujuustu, vahel teen omletti. Trenni teen 4-5 korda nädalas. Mitu kuud on kaal sama- ei lange ega ka tõuse. Ma ei saa ju toidust täiesti loobuda, et veel alla võtta!!! Olen 175 cm.
F
Fitme kaloriäpp  /   20:09, 17. juuli 2017
Tule proovi mind, vaatame kus see murelaps Su menüüs on :)
E
ei mõista  /   12:52, 17. juuli 2017
Miks selle soolapuhuja sõnavõtte ikka veel avaldatakse? Orgu on täielik liba-spetsialist. Kui ta ei suuda ennast vormi ajada, miks arvatakse et ta teistele asjalikku nõu anda suudab?
M
Mnjah   /   12:55, 17. juuli 2017
Ja mida siis isand Orgu ette paneb, et kaal langema hakkaks? Vähem süüa ei aita enam. Vanasti muide see nipp toimis.
E
eks  /   12:05, 19. juuli 2017
peab tema juurde tasulisele treeningule minema. Vot siis hakkab hirmsasti langema.
E
elu  /   13:17, 17. juuli 2017
Prof. Orgu kutsub meid oma personaaltreeningule pluss toitumistarkusele. Ainult tema suudab meid saledaks muuta
P
Piinatud geenius  /   14:07, 17. juuli 2017
"Mida rohkem dieeti pead, seda vähem need töötavad. Jõuad selleni, et toidukoguste piiramine ei tööta enam üldse. Sellisel juhul lõpetad seal, kust alustaksid ja enamasti kahjuks olulise lisakaaluga." Mida vähem sööd, seda rohkem kaal tõuseb. Andke ometigi talle arstiabi.
  /   14:22, 17. juuli 2017
Mu põhitoiduks ongi magusad kommid shokolaadid ja paljas suhkur. Ma ei söö mitte selleks,et kõht täis oleks. Söön hoopis selleks et energia on otsas. Kui keelan magusa söömist siis minestan, sest põen madalat vererõhu tõve. Huvitaval kombel räägitakse valgurikaste toitude söömise kasulikkusest, aga minule tekitavad need just suuri probleeme ja vaevusi.Veresuhkur kõrge pole kunagi olnud vaid isegi korra hommikul oli hoopis madal.
F
Fitme kaloriäpp  /   20:12, 17. juuli 2017
Kuidas Sulle puuviljad, rosinad ja datlid mõjuvad?
S
Sass  /   15:41, 17. juuli 2017
orgu teenib nende juttude müümisega raha ja seepärast ta peab tegema kogu asjast sellise väikese müstilise müsteeriumi, mida ta siis tasu eest on nõus avama.
Tegelikkus on selline, et iga inimese organism tarbib päevas mingi hulga kaloreid. Lihtsustatult võib öelda, et kui juurde söödavate kalorite hulk ületab tarbitavate kalorite hulka, siis kehakaal kasvab ja vastupidi. Jah, kui muudatusi toitumises teha väga järsult, siis võtab organism ajutiselt kasutusele nn vastumeetmed. Kui aga oma toidusedelit hakata teadlikult muutma ja kombineerima nii, et juurdesöödavate kalorite hulk jääb pisut alla tarbitavate kalorite hulgale, siis hakkab inimene kaalus kaotama.
Ja loomulikult on õige loobuda valgest suhkrust, selle tarbimine toob organismile vaid häda.

Loe ka neid lugusid