(XII noorte laulu- ja tantsupidu)
Jaga:     
Elud, inimesed

Mida arvavad välismaal elavad eestlased noorte laulu- ja tantsupeo motost „Mina jään“?   (6)

Jään nooreks? Jään selleks, kes olen? Jään eestlaseks? Jään traditsioone hoidma?

Mari-Liis Kivioja (Luksemburgist): Kui ma lugesin laulupeo kodulehelt kirjeldust, kõlas see toredalt. Samas tuntud inimeste videoid vaadates jäi kõrvu ka, et õige eestlane on see, kes elab Eestis. See kraabib hinge. Välismaal elavad lapsed ja noored ei ole seal ju omal valikul, vaid vanemate otsusel. Neid noori võiks rohkemgi kaasata, tahame neid ju Eestiga siduda. Muidu aga on laulupeol väga hea kommunikatsioon, palju on tausta tutvustatud.

Mare Rahkema (Saksamaalt): Kui inimene on elanud mingi aja väljaspool Eestit, laiendab see ta silmaringi, annab kogemusi. Ma ei arva, et oleksin pattu teinud, et ei ela Eestis – elu on elu. Minu laps läks tagasi Eestisse. Ja kui me kord pensionile jääme, võib-olla läheme ka. Me side Eestiga on tihe. Kui tartlane läheb Tallinna elama, kas ta on siis Tartu reetnud? Euroopa on nii väike!

Indrek Pinsel (Hispaaniast): Mul ei ole üldse tunnet, et olen Eestist ära. Kui ma käisin Pärnust Tartusse ülikoolis, olin ka kodust eemal. Praegu olen Pärnust lihtsalt rohkem kilomeetreid kaugemal. Samas on tore, et selliseid asju sõnastatakse – meil on ehk silmakirjalik seda öelda, aga kui kõik inimesed Eestist lahkuksid, siis... Samas, elades mõnedki kuud eemal, annab see kogemuse, mida Eesti tegelikult vajab. Ka meie kogemus jõuab Eestisse tagasi.

Kaire van der Toorn-Guthan (Hollandist): Minu jaoks on oluline kestvuse küsimus – oled see, kes sa oled; seda sa hoiad ja selleks jääd. Ükskõik kus sa oled.

Anneli Aken (Luksemburgist): Mu koorides on palju noori, kes lähevad tagasi Eestisse õppima. Ja kuna tegu on noortepeoga, siis võib ju ka mõelda: mina jään nooreks! Ega ma julgenudki oma kogukonnale seda tutvustusklippi näidata, kus dirigendid ja lauljad rääkisid, mida see jäämine nende jaoks tähendab. Üksikud nägid suurt pilti. Paljud lapsevanemad kirjutasid mulle: miks nad meiega niimoodi teevad? Jälle oleme milleski süüdi! Me ju hoiame oma lapsi eestluse juures!... Seda enam, et lapsed ei ole ju süüdi, et nende vanemate töö on välismaal. Minult küsitakse tihti: millal sa tagasi tuled? Vastan siis, et ma ei ole ära läinud, mu tegemised on nii Eestiga seotud, olen väga halb integreeruja.

Rein Lepik (Rootsist): Aga võib ju ka öelda: mina jään eestlaseks. Meie perel on Tallinnas Mustamäel üks väike korter, nii et käime juba paarkümmend aastat neli kuni kuus korda aastas Eestis. Ning vanem poeg elab perega juba kümme aastat Tallinnas.

6 kommentaari

S
See link on SPAM!  /   19:50, 10. juuni 2017
Ссылка на страницу с ней распространяется с помощью спама на других сайтах.
Ja see parasiitide teooria on juba vana, mingid blogijad levitavad seda ja kloorimüüjad.
J
ja siis  /   20:20, 10. juuni 2017
jäägu, kes hulluks läinud :(
M
Mall  /   21:43, 10. juuni 2017
Elu on luhike- ukskoik kui kaua elad. Elan uhe korra ja ma ei saa votta endale koormat kogu Eesti edasise tuleviku eest. Koik inimesed tahavad elada seal kus neil on parem; olgu selleks vanavanemate maja voi siis kusagil valismaal.
M
Mina jään Soome  /   10:21, 11. juuni 2017
Kahjuks eestlased on oma riigis elu väljakannatamatuks muutnud. Väike probleem on vaesus, suur probleem on üleüldine vihkamine. Las vihkajad jäävad sinna vihkama kui tahavad. Soome on ju tegelikult 2000 aasta jooksul eestlastega asustatud saamide maa. Ikka ja jälle on mindud põhja, kahjuks oleme assimileerinud saamid ja koloniseerinud nende maa.
Ü
üks vanaisa  /   10:04, 12. juuni 2017
See "Mina jään" on ju nii võlts ja vale. Tegelik elu on midagi muud ning noored liiguvad igas suunas. Kas nad kunagi ka tagasi jõuavad, on eraldi küsimus. Kui mujal oleks kordades halvem, siis ju ei mindaks. Ju siis on meil midagi väga puudu ka peale raha- olgu see hea sõna, inimlikkus või austus kui inimese vastu. Hästi elavad parteide toiduahelas olevad tegelased ning ülejäänud on lihtsalt mass. MA EI MÕISTA TEID HUKKA, KES TE MUJAL ELATE, TÖÖTATE JNE.
Teil on ju Eestimaa hinges ja mälestused. Kerge pole kusagil-tööd peab tegema sealgi. Kuidas ja kas omaks võetakse ning kas peabki- see on iseasi? Kui Eesti riik ei taha lubada minu lastelastele(4) Saksa ja Hispaania kodakondsuse kõrval Eesti oma, miks nad peaks siis tagasi tulema? Pole vaja ju riigile. Mõlemil on majad ostetud, abielus, korralikult teenivad ja lapsed räägivad ka EESTI keelt. Kes tahab, see jäägu. Ma kutsun hoopis üles: Hoia EESTIMAAD hinges ja südames, vaatamata sellele, kus Sa elad
A
Arusaamatu  /   21:38, 13. juuni 2017
Miks on MINA JÄÄN nii koledas kirjas kirjutatud?

Loe ka neid lugusid