(PantherMedia / Scanpix)
Jaga:     
Tervis

Erik Orgu: kuidas kiusatustest üle saada ja kaalulangetamisel edu tagada? (3)

Minu kogemusel on inimestel kaalulangetamisel suurimaks probleemiks uue režiimi järgimine ja uutmoodi toitude tegemine pikemalt kui 2 või 3 nädalat. Kuidas see surnud punkt ületada?

Sellel, miks inimesed lõpetavad tervisliku toitumiskava jälrimise või ei suuda uut elustiili sisse harjutada, on tegelikult minumeelest õige lihtsad 6 põhjust. Sa langed nende kas vanade harjumuste või väljakutsete küüsi:

 1. Sa ei saa lahti igavusnäksimisest. Sul hakkab igav, mistõttu sööd hilisõhtuti vahetult enne magamaminekut, öösiti või päeval, kui tahad kas mõtteid mõne teema juurest eemale saada või sul lihtsalt pole mitte midagi teha ja näksimine täidab aega.
 2. Sa ei mõtesta endale lahti, et sellest peab saama sinu uus elustiil, muidu tulevad kilod tagasi. Aga selleks, et saaksid kogu ülejäänud elu ka tervislikult toituda, on sul vaja hakata kohe esimesest päevast otsima lemmikretsepte ja neid vaikselt pähe õppima ning teha endale selgeks, kuidas toiduvalmistamisel säästa aega (nii ei saa ajapuudust enam kunagi rumalaks vabanduseks tuua). Ületa need kaks väljakutset ja uus elustiil on peaaegu et koheselt juurutatud!
 3. Võid olla “stressisööja”. Teatud söögid tõstavad serotoniinitaset, mis aitab kehal lõõgastuda ja pole ime, et pingete leevendamiseks selliste toitude seltsi otsime – vahet pole, kas jälgid samal ajal tervislikku toitumiskava või mitte.
 4. Sa ei tunneta mingil hetkel kaalulangust, ning arvad, et siis võid samahästi süüa mida tahes. Vahet ju pole, eks?
 5. Seltskondlikud üritused nagu sünnipäevad, tööüritused, väljas söömine ja perepuhkused – ahvatlevad sind tagasi suhkrusõltuvuse küüsi. Minu toitumiskava jälgides saad sellest küll lahti, kuid kui maiustad igal nädavahetusel koogi või pirukatega, oled nõiaringis taas kinni ja maadled suhkruvajadusega. See on emotsionaalselt raske, sest see sõltuvus ei ole kergete killast, millest lahti saada. Võrdleksin suhkrusõltuvust suitsetamisega: kui suitsus juba maha jätad, ei saa sa igal laupäeval “ainult ühte” teha – tekib isu enama järele. Iga sõltuvusega maadlemisel pead endale põhimõtted selgeks mõtlema, mitte käituma nagu tuulelipp.

Siin on tsükkel, mida läbid, kui toitumiskavast kinni ei pea:

 1. Ahvatlus, millele järgneb sisemine dialoog iseendaga, “Kas ma peaks ja võiks seda teha?”
 2. Põhjuse leiutamine, miks järeleandmine on OK: “Ma olen seda väärt või ma VAJAN seda, SEST…..” (märk sellest, et su põhimõttelised väärtushinnangud ei ole paigas).
 3. Söömine
 4. Süütunne ja kahetsus
 5. Väsimus ja veresuhkrutaseme ja selle põhjustatud meeleolu ja energiataseme langus
 6. Kaalulanguse pidurdumine, kaalutõus või tervislikust toitumisest loobumine

Lahendus: kolm peamist meetodit tsüklist väljumiseks

Esimene on visualiseerimine. Kui kaldud rajalt kõrvale, ei ole sa patustamise hetkel eriti teadlik tagajärgedest (sest mõtled vaid sellele, kuidas saada sõltuvust rahuldavat toitu). Tee nii: kujutle, kuidas sööd pirukaid, mitu koogitükki või pool pizzat. Nüüd tuleta meelde seda puhtustunnet, väsimust, süütunnet ja kurbust, mis sind valdab, kui oled söömisega lõpetanud. Mõtle ka sellele, kuidas tunned end, kui su kaal tõuseb, milline on su eneseusk ja energiatase.

Teiseks on vaatenurk. Te vaatad kedagi, kes sööb kreemipirukat, on sul kaks võimalikku reaktsiooni:

 1. Sa küll tead, et kreemipirukas ei sisalda mingeid toitaineid. Aga sellele isikule, kes seda sööb, tundub see maitselt hea, pehme ja naudingut pakkuv. Ja siis sa tahad seda ka.
 2. Teine võimalus on aru saada, mida see minuga teeb. Kas see parandab või hoopis kahjustab mu tervist? Tervislike toitude söömisest saate samuti palju naudingut – rohkemgi kui rämpstoidu, sest selle söömisega ei kaasne süütunnet ja esimest korda elus võid nautida toitu teades, et söömine on OK! Langetad selle abil kaalu ja keha saab käike kõik, mida vajab.

Kolmandaks proaktiivsus. Küsi endalt, millist OLULIST probleemi sa lahendada proovid? Siin saavad kokku pikaajaline vs lühiajaline probleemilahendus. Kas tunda end läbi kaalulanguse paremini, enesekindlamalt, kergemalt ja teovõimelisemana või üritate leevendada stress või lihtsalt kurbust?

Enneta pingeid, süües hommikul korralik hommikusöök ja hulgaliselt proteiini ning ära jäta ära tervislikke rasvu, kui need sulle retsepti lisanud olen! Veendu, et sööd piisavalt, et ei tunneks kuni lõunani näljatunnet – kui vaja, suurenda etteantud portsjoneid tumeroheliste salatitega, sest need suisa pakatavad toitainetest, millest täiskõhutunne tekib.

Testi need nõuanded järele ja olen enesekindel, et neid nippe kasutades saad oma järgmisest nõrkushetkest jagu!

Loe lisaks Erik Orgu blogist

3 kommentaari

H
Horros  /   01:36, 21. mai 2017
Kallis Orgu aga räägi, kuidas kaalu tõsta?
.
Kuidas süüa nii, et ikka kosuks ja jumet oleks.
K
Küsimus  /   15:08, 21. mai 2017
Kas see inglisekeelne reklaam on ikka õiges kohas? See on mode tegemata töö?
I
Ikka ja jälle Orgu leiab midagi netiavarusest  /   17:13, 21. mai 2017
Kas kõige lihtsam poleks normaalselt süüa, aga toiduportsjonit vähendada?
Organism harjub ära ja lõpuks inimene tunneb ennast paremini, kui kurguaugini ennast täis ei õgi.

Loe ka neid lugusid