(PantherMedia / Scanpix)
Jaga:     
Tervis

Erik Orgu: kiirema ainevahetuse saad kõigest 30 sekundiga just nii (13)

Enamus meist on tundnud seda nahka-krimpsutavat hetke, kui vesi duši all äkki külmaks läheb. Näiteks, kui keegi tõmbab vetsus vett siis, kui sa end pesed, jättes sind jääkülma vee alla seisma. Pole mõnus? Või siiski.

Külm dušš ehk temperatuuri seadmine ka vaid pesemise lõpul külmaks (kasvõi 30 sekundiks), on üllatavalt kasulik sinu kehale ja nahale.

Saad kiirema ainevahetuse – isegi vaid 30 sekundiga

Stimuleerib kaalukadu

Külm dušš võib kaalukaotusele kaasa aidata vägagi ootamatul viisil. Inimkeha sisaldab kaht tüüpi rasvkude – valget ja pruuni. Valge rasvkude koguneb, kui tarbime rohkem kaloreid, kui meie keha töötamiseks vajab, ning neid kaloreid ära ei kulutata.

See rasvkude koguneb vöökohta, alaselga, kaela- ja reiepiirkonda ning sellest on kõige raskem lahti saada. Pruun rasvkude on „hea rasvkude”, mis toodab meie kehale vajalikku temperatuuri ning aktiveerub, kui me oleme karge külma käes. Külm dušš soodustab energiatagavarude kasutamist just pruunist rasvkoest.

Külm dušš ergutab sind

Hommikul külma duši all käimine ning külma vee voolamine mööda keha hirmutab meid, kuid pärast on jällegi väga hea olla. Külmavee šokile järgneb kiirem pulss, vallandades ringlusesse suurel hulgal verd. Kaasnevad sügavad hingetõmbed aitavad meil kehasoojust taastada ja samas tõstab hapniku juurdevoolu rakkudesse. See annab meile naturaalse energiadoosi terveks päevaks – kohvi pole vajagi!

Parandab juuste läiget ja nahatervist

Külm dušš on kõige parem looduslik viis juuste ja naha eest hoolitseda. Kui kuumal veel on omadus nahka kuivatada (poorid avanevad ja peseme rasu seebiga välja), siis külm vesi aitab poorid kinni hoida, hoides naha niisutatuna ja aidates vältida pesujärgse mustuse kogunemist pooridesse.

Ka juustele pole kuum vesi hea – selle toimel avaneb juuksefolliikul ja juuksed muutuvad kuivusele ja murdumisele enam vastuvõtlikuks. Šampoonita juukseid leige veega ja kasuta seda ka palsami loputamisel. Vahetult enne peapesu lõppu keera vesi veelgi aga jahedamaks – see kindlustab, et folliikulid “lähevad kinni” ja juuksed on peale kuivamist terve läikega.

Parandab immuunsust ja vereringet

Kuna külm vesi ergutab vereringet, jõuab veri paremini kõigi organiteni. See on kiirema ainevahetuse alus ja parandab organite varustatust hapniku ja toitainetega. Ka aitab see tõsta sinu üleüldist stressitaluvust.

Mäletad ju küll, kui vanaisa ütles, et ennast on vaja karastada? See täpselt see ongi.

Parandab lihasvalu ja taastamist

Me oleme kõik näinud, kuidas sportlased käivad pärast trenni jäävannides, et vähendada lihasvalu, aga kiire külm dušš pärast jõusaalis rassimist võib olla täpselt sama efektiivne – eriti hiljem tekkiva lihasvalu ennetamiseks.

Leevendab emotsionaalset madalseisu

Külm dušš leevendab depressiooni sümptomeid, kuna intensiivne kokkupuude naha külmaretseptoritega saadab tohutul hulgal elektrilisi impulsse perifeersetest närvilõpmetest ajusse.

Sellega kaasneb heaolutunne ja märkad, et isegi, kui tunned enne end jõuetu ja tüdinuna, on pärast külma duši väga värske olek ning meeleolugi paigas.

On aeg end jahedasse vette kasta ja nautida hüdroteraapia kasulikkust!

Loe lisaks Erik Orgu blogist

10 kommentaari

I
IFF  /   20:35, 28. apr 2017
Kui keegi tõmbab vetsus vett siis, kui sa end pesed, jättes sind jääkülma vee alla seisma.???
Kui just kuuma veega junne alla ei lasta siis toimub täpselt vastupidine. Duši all läheb vesi hoopis kuumemaks. Loodetavasti pole tema muud soovitused sama targad.
O
orgu  /   09:29, 29. apr 2017
laseb kuuma junne alla,siis tuleb m\nna aroom kah man
I
Imetegija  /   21:35, 28. apr 2017
Nagu Strittmatteri Stanislaus, klaasisööja poeg, lahe.
H
Horros  /   21:43, 28. apr 2017
Noo mis käbi jutt.
.
Kiireima ainevahetuse saab punaveinist. Positiivne antioksüdant ja meeleolutõstja.
Oliivid ja vähemalt liiter punaveini päevas kindlustab hea söögiisu ka ilma igasuguse kaalutõusuta ja inimene pole paks.
.
Sealiha ei ole vaja tarbida. Eestis on miski sealihahullus juba aastakümmneid.
P
PaksManja  /   22:19, 28. apr 2017
Jälle üks õhumulli puhuja, millal ta küll lõpetab?
P
paks...  /   22:44, 28. apr 2017
[ Sisu ei vastanud Õhtulehe kommenteerimise reeglitele. ]
E
Ekdid  /   01:04, 29. apr 2017
Vastupidi, äkiline külm dušs peatab astmahoogu
P
Pärnu ahven  /   05:02, 29. apr 2017
Kuule orgu, aeg on tõusta, võta käterätt ja joostes merre ujuma. Siis saab rippuvast pekinäost lähti ilma igasuguste imetoiduretseptide ja nina ei ole samuti aastaringselt tatine.
N
Nõustaja  /   06:34, 29. apr 2017
oleks oluliselt usaldusväärsem, kui suudab ka ennast korralikku vormi ajada, lott lõua all ja rippuvad põsed ei ole veenvad!
K
kui  /   08:54, 29. apr 2017
naaber ka vett tarbib, siis võid soojast veest ilma jääda. Kirjeldatud juhul saad ikka kuuma duši kaela. Aga ülejäänu on kõik õige. Ka vahelduvdušš on väga efektiivne ja näidustatud vereringe käivitamiseks.
M
mis see siis olgu vetsukemmer ja trimmi!  /   10:37, 29. apr 2017
ei ole midagi külm dušš peale, pits viina ja aukad seapekki peale, koos paerekapsa ja keedukartulit.
K
kusti  /   11:23, 29. apr 2017
kas südamehaigele on hea järsk temperatuuri muutus,mis sa arvad dr.orgu
K
Kuskohast  /   15:53, 29. apr 2017
Orgu doktoriks sai? See eeldaks ikka päris kooli ja korralikku praktikat, mitte lihtsalt juttu...
T
Tegin  /   14:05, 30. apr 2017
nagu pildi peal õpetati, nüüd naine ei liiguta enam :(.

Loe ka neid lugusid