Jaga:     
Eesti Naine

Kunstnikud näevad maaelu pigem sünge ja raskena (5)

Tallinna kunstihoones on traditsioonilise kevadnäituse asemel seekord Maalehega koostöös sündinud väljapanek maaelu teemal. Teoseid on seal näha üsna mitmes tehnikas ja sõltub vaatajast, mis kelle pilku esimesena paelub. Kindlasti ei saa siseneja mööda vaadata Rao Heidmetsa videos esinevast lehmast, kes räägib oma suhetest putukatega – vaimukas ja tõsieluline! Vaimukad on veel paljud seades, kollaažid, kompositsioonid ja videod, kuid maalide ja graafika puhul võimutsevad veidi süngemad toonid. Mustvalge, pruun, ebamäärased värvilaigud – üldmulje on üsna samatooniline nagu hiiglaslikus, kaht näituseruumi täitvas piklikus puitpeenras, kus hiljuti küntud väsindpruunist maakamarast võrsuvad üksikud erksad rohelised libled.

Peale nende võrsete ja Mari Roosvalti helge maali ei jäänud näitusest meelde kuigivõrd seda, millega seostub maaelu nii paljude linnainimeste romantilistes kujutelmades: rohelised toonid, lilleõied, marjad-seened, värske õhk, linnulaul… Linnuke, tõsi küll, näitusel laulab, tagurpidi laest alla rippuval puuoksal peatudes – tuleb vaid avastada see õige uks! Ja lõhnadega on ka eksperimenteeritud. See, et helgust just ülearu avastada ei osanud, ei tähenda muidugi, nagu poleks näitus huvitav – vastupidi! Kuid loojate tagamõtete äratabamiseks tasub kindlasti aega varuda.

5 kommentaari

R
Reps  /   20:06, 19. märts 2017
Polegi siin midagi kerget ja kaunist!
S
Sel traktoril kabiin   /   20:42, 19. märts 2017
minul oli selline ilma kabiinita, terve talve vedasin siloaugust lehmadele silo, ōhtuti panin viina ja tōmbasin kortsu.
N
nii ongi  /   20:50, 19. märts 2017
Õigesti näevad, realistlikult.
L
lillekeste jaoks ongi  /   21:10, 19. märts 2017
Kui aga linnas kõhuke tühjaks saab, siis saabub seltskondade viisi hädalisi süngusest ja raskusest "osa saama" - võiks juba ajalooliseks tõeks pidada. Praegu on elu linnas kui lill - tööd ja leiba igasuguse loomingu jaoks küllaga, maal on tulnud ja tuleb pidevalt mõelda, kuidas saaks sedasama raskust masinate-tehnoloogiate abil kergendada, selleks ka oma järeltulijaid koolitades, ikka mõtlema ja tegutsema, mitte lihtsalt olema-esinema. Pigem on sünged kõrgete hoonete pimedad nurgad-nurgatagused, maal näeb päikesetõusu, kuuleb looduse hääli lisaks mürale, viimane on linnas suures ülekaalus. Eks igal pool ole parem kui kuskil mujal...
S
süsimust iroonia  /   22:07, 19. märts 2017
maaelu on igati suurepärane, aga vaat' maatöö on küll sünge ja raske :DD

Loe ka neid lugusid