4
fotot
Koluvere loss (Arvo Tarmula)
Jaga:     
Kodu

Iidse lossi uus elu

Koluvere piiskopilinnusest on ajaloo tõmbetuuled läbi puhunud enam kui pool tuhat aastat. Seda uskumatum on näha iidsete müüride vahel taastatud elegantsetes ruumides askeldamas täiesti tänapäevast abielupaari.

Vapilt lossi peavärava kõrval võib välja lugeda aastaarvu 1547 ja piiskop von Buxhoevedeni nime. Sellesama piiskopi järeltulijaid, eakas parunihärra Saksamaalt, on lossis nüüdki uudistamas käinud ja siinse ajaloo ilu talletamisega igati rahule jäänud. Vaid välisfassaad võinuks tema arvates endisaegselt roosaks jääda – seitsmesaja-aastased müürid kiiskavad juba mitu aastat säravvalgetena ka suurele teele ära. Virtsu suunas sõitjail tasub poolekilomeetrine kõrvalepõige teha, sest suviti ootab päikeseline kohvikuterrass ja kuhjaga ajalugu.
“Miljonite kroonide eest ajalugu ja hullud naabrid pealekauba” kõlas pealkiri Äripäevas, kui aastakümneid vaimuhaiglana tegutsenud lagunev loss koos väätidesse kasvanud järve, risakil kõrvalhoonete, katkise silla ja võsastuva põlispargiga 2005. aastal oksjonil eraomandiks kuulutati. Uueks peremeheks sai osaühing Argonfeld, kuhu kuuluvad Tiina (57) ja Aivar (57) Reivik koos kompanjon Arvo Oorniga.

Mööda sisehoovi krobelistest kividest sillutist, mille korrapäraseid vahesid täidab erkroheline sammal, ta tulebki – Tiina, tänapäeva lossiemand. Sel soojal septembripäeval elevandiluukarva kampsiku ja kandadeni ulatuva šifoonseelikuga, mille looduspruun värv kordub naise särasilmades. Ning kukub kohe seletama: “Sellel suvel on mul kolmandat korda kleit seljas, tavaliselt jooksen siin dressipükstes ja säärikutes ringi!”

Loe edasi oktoobrikuu Eesti Naisest.

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid