(PantherMedia / Scanpix)
Jaga:     
Varia

Täna on rahvusvaheline teatripäev - vaata kes on Eesti teatri aastaauhindade nominendid

Täna on rahvusvaheline teatripäev, mille puhul antakse traditsiooniliselt välja ka Eesti teatri aastaauhinnad. Auhindade nominendid selguvad täna Eesti teatri aastaauhindade galal Teatripäeva peo lavastab Ugala teatri näitleja ja lavastaja Tanel Ingi ning lavastusmeeskonda on kaasatud pea kogu teatri kollektiiv. Aastaauhindade gala ülekannet saab jälgida täna kell 18.55 ETVst,

LAVASTAJAAUHIND

Žürii: Madli Pesti, Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Pille-Riin Purje

NOMINENDID:

Lauri Lagle

Lavastus “Paradiis” (Von Krahli Teater)

Andres Noormets

Lavastused “Othello” ja “Suluseis” (mõlemad Teater Vanemuine)

Hendrik Toompere jr

Lavastus “Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika” (Eesti Draamateater)

Taago Tubin

Lavastus "Kopsud" (Endla Teater)

Priit Võigemast ja Henrik Kalmet

Lavastus “Aadama õunad” (Nargen Festival ja Kinoteater)

KUNSTNIKUAUHIND

Žürii: Madli Pesti, Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Pille-Riin Purje

NOMINENDID:

Vadim Fomitšev

Kujundus lavastusele “Somnambuul” (Rakvere Teater)

Liina Keevallik

Kujundused lavastustele “Wake up! It’s time to die” (MTÜ Kirbutsirkus ja Vaba Lava), “Ma pigem tantsiksin sinuga” (R.A.A.A.M ja Vaba Lava) ning “Punane õhupall” (Teater NO99)

Kairi Mändla

Kujundused lavastustele “Paradiis” (Von Krahli Teater), “Soo” (Ugala Teater) ja “Ema Courage” (Teater NO99)

Laura Pählapuu

Kujundus lavastusele “Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika” (Eesti Draamateater)

Liisa Soolepp

Kujundus lavastusele “Kopsud” (Endla Teater)

MEESPEAOSATÄITJA AUHIND

Žürii: Madli Pesti, Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Pille-Riin Purje

NOMINENDID:

Märt Avandi

Mees lavastuses “Kopsud” (Endla Teater), Ivan lavastuses “Aadama õunad” (Kinoteater ja Nargen Festival) ning Gilbert Bodley lavastuses “Mitte praegu, kallis” (Endla Teater)

Sten Karpov

Jago lavastuses “Othello” (Teater Vanemuine)

Lembit Peterson

André lavastuses “Isa” (Theatrum)

Indrek Sammul

Thomas Becket lavastuses “Becket ehk Jumala au” (Eesti Draamateater)

Kristo Viiding

Ben lavastuses “Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika” (Eesti Draamateater)

NAISPEAOSATÄITJA AUHIND

Žürii: Madli Pesti, Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Pille-Riin Purje

NOMINENDID:

Kadri Lepp

Anna lavastuses “Kõrboja perenaine” (Ugala Teater)

Riina Maidre

Liri lavastuses “Vannutatud neitsid” (R.A.A.A.M.) ja osatäitmine lavastuses “Skaala surm” (Kanuti Gildi SAAL)

Kaie Mihkelson

Onu Keki lavastuses “Vannutatud neitsid” (R.A.A.A.M.)

Anneli Rahkema

Eetla Ambrosen lavastuses “Somnambuul” (Rakvere Teater)

Külli Teetamm

Esmasündinu lavastuses “Olin kodus ja ootasin, et vihma hakkaks sadama” (Tallinna Linnateater)

MEESKÕRVALOSATÄITJA AUHIND

Žürii: Madli Pesti, Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Pille-Riin Purje

NOMINENDID:

Nikolai Bentsler

Vandaal lavastuses “Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika” (Eesti Draamateater) ja osatäitmine lavastuses “Ma pigem tantsiksin sinuga” (R.A.A.A.M ja Vaba Lava)

Arvi Mägi

Kalju lavastuses “Maailma otsas” (Rakvere Teater) ja Aadu Hint lavastuses “Paljasjalgne Debora” (Kuressaare Linnateater)

Jaan Rekkor

Kalle lavastuses "Olga, Irina ja mina", osatäitmised lavastuses “Pao-Pao. Kuldse Trio lood” ning Kapten Frencham lavastuses “Mitte praegu, kallis” (kõik Endla Teater)

Aarne Soro

Juhan ja Madjak lavastuses “Soo” (Ugala Teater)

Janek Vadi

Jonathan Borck lavastuses “Vanaema ja Issand Jumal” (Ugala Teater)

NAISKÕRVALOSATÄITJA AUHIND

Žürii: Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Madli Pesti, Pille-Riin Purje

NOMINENDID:

Mari Abel

Osatäitmine lavastuses “Paradiis” (Von Krahli Teater) ja Sarah lavastuses “Aadama õunad” (Kinoteater ja Nargen Festival)

Ester Pajusoo

Vanaeit lavastuses “Mäed” (Eesti Draamateater)

Terje Pennie

Lidia Ivanovna lavastuses “Aleksei Karenin” (R.A.A.A.M)

Helena Pruuli

Helena lavastuses “Pööriöö uni” (Teater NO99, ERSO, Eesti Kontsert) ning Yvette Pottier jt osatäitmised lavastuses “Ema Courage” (Teater NO99)

Leila Säälik

Ema lavastuses “Suluseis” (Teater Vanemuine)

 

MUUSIKALISE KUJUNDUSE JA ORIGINAALMUUSIKA AUHINNAD

Žürii: Olav Ehala, Ardo Ran Varres, Helena Tulve, Tauno Aints, Tõnu Kõrvits

NOMINENDID

Hendrik Kaljujärv

Originaalmuusika eest lavastustele "OVEREXPOSURE" (Kanuti Gildi SAAL) ja “All tomorrow’s parties" (Sõltumatu Tantsu Lava)

Johan Randvere

Muusikalise kujunduse eest lavastusele "Uhkus ja eelarve" (Teater Endla)

Jaak Lutsoja

Muusikalise kujunduse eest lavastusele "Soo" (Teater Ugala)

Andre Pichen

Muusikalise kujunduse eest lavastusele "Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika" (Eesti Draamateater)

MUUSIKAAUHINNAD

Žürii: Kerri Kotta, Kristel Pappel, Saale Kareda, Helen Lepalaan

NOMINENDID

Monika-Evelin Liiv

Amnerise tegelaskuju jõuline kehastamine Verdi ooperis „Aida“ (Rahvusooper Estonia)

Heli Veskus

Aida ja Senta karakterite psühholoogiline ja muusikaliselt nüansseeritud tõlgitsus Verdi ooperis „Aida“ ja Wagneri ooperis „Lendav hollandlane“ (Rahvusooper Estonia)

Märt Jakobson

Egiptuse kuninga ja Raimondo Bidebent’i veenvad osatäitmised Verdi ooperis „Aida“ (RO Estonia) ja Donizetti ooperis „Lucia di Lammermoor“ (Teater Vanemuine)

Kädy Plaas

Vokaalselt nõudliku partii kõrgetasemeline esitus Haasi monodraamas „Atthis“ (Festival Afekt)

Imbi Tarum, Ene Rindesalu, Teele Jõks ja Stephan Jöris

Panus eesti vanamuusika laulmis- ja esituskultuuri Purcelli ooperis „Dido ja Aeneas“ (EMTA vanamuusika keskus, EMTA ooperistuudio)

BALLETIAUHIND

Žürii: Tiiu Randviir, Ago Herkül, Kristiina Garancis, Age Oks, Rufina Noor

NOMINENDID

Marika Aidla lavastuse eest „Klaver“ (Teater Vanemuise)

Maria Engel osatäitmiste eest lavastustes „Klaver“, „Don Juan“ ja „Lumekuninganna“ (Teater Vanemuine)

Denis Klimuk osatäitmiste eest lavastustes „Luikede järv“, „Vaikivad monoloogid“ ja „Laul maast“ (Eesti Rahvusballett)

Jack Traylen osatäitmiste eest lavastustes „Don Juan“, „Lumekuninganna“ ja „Klaver“ (Teater Vanemuine)

 

TANTSUAUHIND

Žürii: Kai Valtna, Laura Kvelstein, Marie Pullerits, Evelin Lagle, Anu Ruusmaa

NOMINENDID

Joanna Kalm  - „Débutante“ (Sõltumatu Tantsu Lava)

Sentimendita kaasaegse hulluse pilk erikultuurikihtidele; sügavast kehalis-liikumuslikust uurimusest sündinud kontseptsioon.

Raho Aadla, Age Linkmann, Arolin Raudva, Maarja Tõnisson - „Olmeulmad“

Mitmekihiline, mänguline, vaimukas ja omanäoline liikumise ning ruumi kasutus tervikkontseptsiooni teenistuses; tugeva grupisünergiaga tantsijatekoosluse esile kerkimine.

Karl Saks - “Seisund ja disain” (Kanuti Gildi SAAL) 

Etendaja ja publiku seisundi kontseptuaalselt terviklik disain. Tantsu tasandite avardamine (vormiliselt, kommunikatiivselt, seisundlikult ja tajumuslikult).

Kalli Pikas „Kollane”

Transtsendentne lavaline olemine ja kehaline väljenduslikkus. Puhas ja kompromissitu lavaline kohalolu ning julgus end veendunult avada.

ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND

Žürii: Madli Pesti, Kristiina Garancis, Saale Kareda, Madis Kolk, Kerri Kotta, Evelin Lagle, Marie Pullerits

NOMINENDID

Muusikajuht Olari Elts, stsenaristid, lavastajad, kunstnikud Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo, valguskunstnik  Pietu Pietiäinen, animaatorid Heta Jäälinoja ja Aggie Pak-Yee Lee, live mix Maarja Pärsim, animatsiooni mix Alyona Movko – lavastus "Pööriöö uni" (Teater NO99, ERSO, Eesti Kontsert): suurejooneline performatiivne, lavakunsti väljendusvahendeid uudselt ühendav, eksistentsiaalseid küsimusi esitav tervikteos.

Kunstnik Liina Keevallik, helilooja Jakob Juhkam ja lavastaja Mart Kampus – lavastus  “Punane õhupall” (Teater NO99): nostalgilist atmosfääri loov visuaalkunsti ja muusika tundlik põiming.

Lavastaja Mart Kangro – lavastus "Final Countdown" (MTÜ Eksperimentaalse Liikumise Keskus): võistlussituatsiooni ja loomeprotsessi võrdlev uurimine etenduskunsti kontekstis.

Kunstnik Maarja Pabunen, videokunstnik Kristin Pärn, heliloojad ja helikujundajadMartin-Eero Kõressaar ja Villem Rootalu, valguskunstnik Priidu Adlas ja lavastaja Helen Rekkor – lavastus “Süüria rahvalood” (Vaba Lava ja MTÜ Misanzen): suure lava võimaluste fantaasiaküllane kasutamine eksootiliste visuaalsete ja heliliste vahenditega.

Autor ja esitaja Karl Saks – lavastus "Seisund ja disain" (Kanuti Gildi SAAL): tantsukunsti ja objektiteatri, heli- ja visuaalkunsti originaalne ning terviklik ühendamine.

SALME REEGI NIMELINE AUHIND

Žürii: Eva-Liisa Linder, Anneli Saro, Kalju Orro, Enn Lillemets, Jaanus Vaiksoo

NOMINENDID

Andero Ermel ja Külli Teetamm

Täpse mänguvõtme leidmine ja hoidmine lavastuses "Sipsik ja vana aja asjad" (Rahvusooper Estonia)

Siim Angerpikk

Lavastus "Lumeilm" (Tartu Uus Teater) – paberist omailma nutikas meisterdamine ja lustlik elluäratamine

Marika Palm

Noortemuusikal "Moraal" (Ugala teater) – moraaliküsimuste kaasaegne lahkamine iroonia ja ürgse jõuga

Marion Undusk

Kujundus ja kostüümid lavastustes "Võlur Oz" (Ugala teater) ja "Tähelaps" (Karlova Teater) –kahe erineva võlumaailma loomine ja vaimukas kujustamine

Taavi Tõnisson

Lavastus "Päike läheb puhkusele" (NUKU teater) – sooja ja inimnäolise päikesesüsteemi loomine koos kassiga

REET NEIMARI NIMELINE KRIITIKAAUHIND

Žürii: Laur Kaunissaare, Anu Lamp, Hedi-Liis Toome, Merle Karusoo, Liina Unt, Kalju Orro, Tanel Tomson

NOMINENDID

Jaak Allik

Üldistava pilguga kriitik ja teatriprotsessi aktiivne kujundaja läbi rea tähelepanuväärsete artiklite ning kogumiku "Kihnu Jõnnist Savisaareni"

Valle-Sten Maiste

Lavastuste "Revolver" ja "Öös on asju" ideelist tagaplaani ammendavalt ja tabava sõnaga avav esseist

Luule Epner

Süstemaatilise lähenemisega autor, kes lavastuse "Paradiis" näitel selgitab põhjalikult lahti Lauri Lagle kui lavastaja omailma ja esteetilise võttestiku

Pille-Riin Purje

Näitlejatööd täppislugev viljakas kriitikatraditsiooni edasikandja

ALGUPÄRASE DRAMATURGIA AUHIND

Žürii:  Liis Aedmaa, Ene Paaver, Mihkel Seeder, Sven Karja

NOMINENDID

Eero Epner, Tarmo Jüristo, Aare Pilv, Vaiko Eplik – lavastuse „Savisaar“ (Teater NO99) tekst ja laulusõnad

Kristiina Jalasto – lavastuse „non-stop SETO“ (Taarka Pärimusteater) tekst

Priit Kruus, Paavo Piik, Henrik Kalmet, Diana Leesalu ja Paul Piik – lavastuse „Õpetaja Tammiku rehabiliteerimine“ (Kinoteater) tekst

Andres Noormets – kuuldemängu „Asjad“ (Raadioteater) tekst

Andra Teede – lavastuse „45 339 km² raba“ (Endla teater) tekst

ETENDUST TEENINDAVA TÖÖTAJA AUHIND

Žürii: Anu Konze, Roland Leesment, Taivo Pahmann, Toivo Kaev, Marika Tint, Krista Tool, Enar Tarmo

NOMINENDID:

Arne Maasi

Rakvere teatri valguskunstnik, töötanud teatris üle 35 aasta. Teinud hulgaliselt valguskujundusi, aga veel olulisem – oskab teha valgust ka seal, kus puudub eeskujulik tehnika ja vahel pole pistikutki.

Villu Jõgi

Eesti Draamateatri lavatehnik, kelle kuulumine lavastuse tehnilisse meeskonda sisendab turvatunnet kõigisse nii laval kui lava taga ja paneb uskuma, et saame hakkama mistahes loominguliste ja tehniliste ülesannetega.

Karmen Tellisaar

Endla teatri valgusmeister, kes on oma töös kirglik, kompromissitu ja usaldusväärne. Teeb tööd tulemuse, mitte enda näitamise või teistele meeldimise pärast. Teenindab märkimisväärset osa Endla lavastustest ning suudab ka väljasõitude kasinates oludes välja nuputada optimaalse lahenduse.

LAVASTUST ETTEVALMISTAVA TÖÖTAJA AUHIND

Žürii: Anu Konze, Roland Leesment, Taivo Pahmann, Toivo Kaev, Marika Tint, Krista Tool, Enar Tarmo

NOMINENDID:

Piret Tang

Eesti Draamateatri kostüümiala juhataja, kunstnikele ja loomingulisele trupile usaldusväärne kaaslooja. 2016. aasta hiilgav meistrieksam kogu kostüümosakonnale oli „Armunud Shakespeare’i“ ligi 100 ajaloolise kostüümi valmistamine ja teatri laos olemasolevate kostüümielementide oskuslik ärakasutamine.

Malle Kaalep

Rahvusooper Estonia kostüümiosakonna värvikoja töötaja aastast 1993, oma valdkonna professionaal, kelle detailitäpne töö on kõrgelt hinnatud nii Eesti kui välismaiste kunstnike hulgas. Kvaliteedimärk Eesti teatrimaastikul.

Tiit Villemsoo

Tallinna Linnateatri dekoratsiooniala juhataja, väsimatu ja punktuaalne mees, kelle jaoks ükski vineer ei ole liiga paks ja kelle joonlauad on alati sirged.

 

HALDUS- JA ADMINISTRATIIVTÖÖTAJA AUHIND

Žürii: Anu Konze, Roland Leesment, Taivo Pahmann, Toivo Kaev, Marika Tint, Krista Tool, Enar Tarmo

NOMINENDID:

Kristo Kruusman

Rakvere teatri reklaamijuht, kes on suutnud hoolimata 9 stressirohkest tööaastast säilitada loomingulise erksuse ja eetilise suhtumise teatrisse. Kohusetundlik teatriinimene, kes ei jaga töid minu ja teiste omaks, vaid kui vaja, siis teeb.

Peeter Harjaks

Endla teatri bussijuht aastast 1964. Kolleegina vastutulelik, tähelepanelik, kannatlik ja usaldusväärne ning alati nõus nii sõna kui teoga aitama. Mees, kes suudab juhtida kõiki teatri sõidukeid ja hoida neid laitmatus korras ega kaota head tuju ka pikkades väljasõitudes.

Triinu Sillaste

Tallinna Linnateatri trupijuht. Tervikpilti hoomav ja pühendunud tegija, kes oskab lahendada nii kunstilisi kui ka tehnilisi küsimusi delikaatsel, samas otsustaval moel ning on viimastel aastatel hüppeliselt suuremaks paisunud teatris sujuvalt täitnud ka mitmeid oma valdkonnast väljapoole jäävaid ülesandeid.

0 kommentaari

Loe ka neid lugusid